QUESTION IMAGE
Question
a 25 - foot long ladder is propped against a wall at an angle of 18° with the wall. how high up the wall does the ladder reach? round the answer to the nearest tenth of a foot.
13.8 ft
23.8 ft
26.3 ft
80.9 ft
Step1: Use cosine function
Let the height on the wall be $h$. We know $\cos\theta=\frac{h}{l}$, where $\theta = 18^{\circ}$ and $l = 25$ ft. So $h = l\cos\theta$.
Step2: Calculate the value
$h=25\times\cos(18^{\circ})\approx25\times0.9511 = 23.8$ ft
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
23.8 ft