QUESTION IMAGE
Question
if the airplane is traveling at a velocity of 320 km/h to the north, how long will it take to reach its destination if that destination is 2300 km to the north?
t =
0.14 h
7.2 h
1.0 h
Explicación:
Paso1: Identificar la fórmula
La fórmula para calcular el tiempo $t$ en un movimiento rectilíneo uniforme es $t=\frac{d}{v}$, donde $d$ es la distancia y $v$ es la velocidad.
Paso2: Sustituir valores
Tenemos $d = 2300$ km y $v=320$ km/h. Entonces $t=\frac{2300}{320}$.
Paso3: Calcular el tiempo
$t=\frac{2300}{320}=7.1875\approx7.2$ h
Respuesta:
7.2 h
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Explicación:
Paso1: Identificar la fórmula
La fórmula para calcular el tiempo $t$ en un movimiento rectilíneo uniforme es $t=\frac{d}{v}$, donde $d$ es la distancia y $v$ es la velocidad.
Paso2: Sustituir valores
Tenemos $d = 2300$ km y $v=320$ km/h. Entonces $t=\frac{2300}{320}$.
Paso3: Calcular el tiempo
$t=\frac{2300}{320}=7.1875\approx7.2$ h
Respuesta:
7.2 h