QUESTION IMAGE
Question
a bowling ball has an initial momentum of +30 kg m/s and hits a stationary bowling pin. after the collision, the bowling ball leaves with a momentum of +13 kg·m/s. what is the magnitude of the final momentum of the bowling pin if it has a mass of 1.5 kg? 0 kg·m/s 11 kg·m/s 17 kg·m/s 43 kg·m/s
Step1: Apply momentum - conservation
Initial momentum = Final momentum
Step2: Calculate final pin momentum
Initial momentum of ball = 30 kg m/s. Final ball momentum = 13 kg m/s. Pin's initial momentum = 0. So, pin's final momentum = 30 - 13 = 17 kg m/s
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
17 kg·m/s (C. 17 kg·m/s)