Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a bowling ball with a mass of 10 kg is moving at a speed of 3 m/s. what…

Question

a bowling ball with a mass of 10 kg is moving at a speed of 3 m/s. what is its kinetic energy?
a. 15 j
b. 30 j
c. 90 j
d. 45 j

Explanation:

Step1: Recall kinetic - energy formula

The formula for kinetic energy is $K = \frac{1}{2}mv^{2}$, where $m$ is the mass and $v$ is the velocity.

Step2: Substitute given values

Given $m = 10\ kg$ and $v = 3\ m/s$. Substitute into the formula: $K=\frac{1}{2}\times10\times3^{2}$.

Step3: Calculate the result

First, calculate $3^{2}=9$. Then, $\frac{1}{2}\times10\times9 = 5\times9=45\ J$.

Answer:

D. 45 J