Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

calculate the net force and mass for the object pictured below (do not …

Question

calculate the net force and mass for the object pictured below (do not label answers, round to 2 decimals) a = 10 m/s net force = n mass = kg

Explanation:

Step1: Identify the net - force

The force given in the problem is the net - force. So the net - force $F = 12N$.

Step2: Use Newton's second law to find mass

Newton's second law is $F=ma$, where $F$ is force, $m$ is mass and $a$ is acceleration. We know $F = 12N$ and $a = 10m/s^{2}$. Rearranging the formula for mass gives $m=\frac{F}{a}$.
Substitute $F = 12$ and $a = 10$ into the formula: $m=\frac{12}{10}=1.20kg$.

Answer:

Net Force = 12.00
mass = 1.20