QUESTION IMAGE
Question
a car of mass 550 kg is moving at a speed of 1.5 m/s. a man pushes the car, increasing the speed to 3.2 m/s. how much work did the man do?
a. 3435 j
b. 2197 j
c. 2816 j
d. 4123 j
Step1: Recall work - energy theorem
The work done on an object is equal to the change in its kinetic energy, $W=\Delta K = K_f - K_i$. The formula for kinetic energy is $K=\frac{1}{2}mv^{2}$, where $m$ is the mass of the object and $v$ is its speed.
Step2: Calculate the initial kinetic energy
Given $m = 550$ kg and $v_i=1.5$ m/s. Using the kinetic - energy formula $K_i=\frac{1}{2}mv_i^{2}=\frac{1}{2}\times550\times(1.5)^{2}=\frac{1}{2}\times550\times2.25 = 618.75$ J.
Step3: Calculate the final kinetic energy
Given $m = 550$ kg and $v_f = 3.2$ m/s. Using the kinetic - energy formula $K_f=\frac{1}{2}mv_f^{2}=\frac{1}{2}\times550\times(3.2)^{2}=\frac{1}{2}\times550\times10.24 = 2816$ J.
Step4: Calculate the work done
$W=K_f - K_i=2816 - 618.75=2197.25\approx2197$ J.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 2197 J