Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

free response: show all work to receive full credit. (inventory, equati…

Question

free response: show all work to receive full credit. (inventory, equation, work, circle final answer, unit) 3. what is the mass of an object that requires a force of 15n to accelerate it at 3m/s²? inventory equation: solve final answer: unit:

Explanation:

Step1: Identify given values

Force $F = 15N$, acceleration $a=3m/s^{2}$

Step2: Use Newton's second - law formula

Newton's second - law is $F = ma$. We need to solve for $m$, so $m=\frac{F}{a}$.

Step3: Substitute values

$m=\frac{15N}{3m/s^{2}}$

Step4: Calculate mass

$m = 5kg$

Answer:

5 kg