QUESTION IMAGE
Question
if the green team pulls with 50 n and 70 n of force, and the red team pulls with 90 n and 25 n of force, what is the net force on the rope. clear all 5 n left 120 n left 115 n right 235 n right
Step1: Calculate total force by green team
$F_{green}=50 + 70=120$ N
Step2: Calculate total force by red team
$F_{red}=90 + 25 = 115$ N
Step3: Calculate net - force
$F_{net}=F_{green}-F_{red}=120 - 115=5$ N. Since $F_{green}>F_{red}$, the net - force is 5 N to the left.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
5 N Left