QUESTION IMAGE
Question
irene built a circuit that has a resistance of 8.0 ω. what voltage should she apply to have a current of 0.8 a?
0 6.80v
0 64v
0 1.2v
0 10v
Step1: Recall Ohm's Law
Ohm's Law is $V = IR$, where $V$ is voltage, $I$ is current and $R$ is resistance.
Step2: Identify given values
Given $I = 0.8A$ and $R=8.0\Omega$.
Step3: Calculate voltage
Substitute values into the formula: $V=0.8\times8.0 = 6.4V$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
6.4V (corresponding to the second - option in the multiple - choice list)