QUESTION IMAGE
Question
a mountain climber packs too much gear and finds it difficult reach the summit before a storm blows in. how does this scenario demonstrate newtons 2nd law? may the force be with you always. what is the definition of force? draw a picture of a force: what is the definition of mass? draw a picture of mass: what is the definition of acceleration? draw a picture of acceleration: force mass acceleration solve it! example: how much force is needed to accelerate 1500 kg at a rate of 2 m/s/s? write the formula → f = m x a fill in the data → f = 1500 kg x 2 m/s/s solve! → f = 3000 n now you try it! how much force is needed to accelerate 300 kg at a rate of 4 m/s/s? (show your work please.) a shipping company is calculating the force, mass and acceleration of its freight to ensure that they dont overload their trucks. help them by filling in the missing data force = mass x acceleration (n) (kg) (m/s/s) 200 5 1500 5 400 5 2500 5
Explicación:
Paso 1: Usar la fórmula F = m × a
La fórmula de la segunda ley de Newton es F = m × a, donde F es la fuerza, m es la masa y a es la aceleración.
Paso 2: Calcular la fuerza para el primer caso en la tabla
Dados m = 200 kg y a = 5 m/s², entonces F = 200 kg × 5 m/s² = 1000 N.
Paso 3: Calcular la masa para el segundo caso en la tabla
Dados F = 1500 N y a = 5 m/s², entonces m = $\frac{F}{a}$ = $\frac{1500\ N}{5\ m/s²}$ = 300 kg.
Paso 4: Calcular la fuerza para el tercer caso en la tabla
Dados m = 400 kg y a = 5 m/s², entonces F = 400 kg × 5 m/s² = 2000 N.
Paso 5: Calcular la masa para el cuarto caso en la tabla
Dados F = 2500 N y a = 5 m/s², entonces m = $\frac{F}{a}$ = $\frac{2500\ N}{5\ m/s²}$ = 500 kg.
Paso 6: Resolver el ejercicio "now you try it!"
Dados m = 300 kg y a = 4 m/s², entonces F = 300 kg × 4 m/s² = 1200 N.
Respuesta:
- Primera fila de la tabla (Fuerza): 1000 N
- Segunda fila de la tabla (Masa): 300 kg
- Tercera fila de la tabla (Fuerza): 2000 N
- Cuarta fila de la tabla (Masa): 500 kg
- "now you try it!": 1200 N
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Explicación:
Paso 1: Usar la fórmula F = m × a
La fórmula de la segunda ley de Newton es F = m × a, donde F es la fuerza, m es la masa y a es la aceleración.
Paso 2: Calcular la fuerza para el primer caso en la tabla
Dados m = 200 kg y a = 5 m/s², entonces F = 200 kg × 5 m/s² = 1000 N.
Paso 3: Calcular la masa para el segundo caso en la tabla
Dados F = 1500 N y a = 5 m/s², entonces m = $\frac{F}{a}$ = $\frac{1500\ N}{5\ m/s²}$ = 300 kg.
Paso 4: Calcular la fuerza para el tercer caso en la tabla
Dados m = 400 kg y a = 5 m/s², entonces F = 400 kg × 5 m/s² = 2000 N.
Paso 5: Calcular la masa para el cuarto caso en la tabla
Dados F = 2500 N y a = 5 m/s², entonces m = $\frac{F}{a}$ = $\frac{2500\ N}{5\ m/s²}$ = 500 kg.
Paso 6: Resolver el ejercicio "now you try it!"
Dados m = 300 kg y a = 4 m/s², entonces F = 300 kg × 4 m/s² = 1200 N.
Respuesta:
- Primera fila de la tabla (Fuerza): 1000 N
- Segunda fila de la tabla (Masa): 300 kg
- Tercera fila de la tabla (Fuerza): 2000 N
- Cuarta fila de la tabla (Masa): 500 kg
- "now you try it!": 1200 N