Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a person drives 512 m toward their home in 25 s. what is the velocity o…

Question

a person drives 512 m toward their home in 25 s. what is the velocity of their car? velocity = ? m/s velocity = \frac{\delta x}{\delta t} round your answer to the nearest tenth.

Explanation:

Step1: Identify the formula

Velocity is given by $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}$, where $\Delta x$ is displacement and $\Delta t$ is time - interval.

Step2: Substitute values

We have $\Delta x = 512$ m and $\Delta t=25$ s. So, $v=\frac{512}{25}$ m/s.

Step3: Calculate the result

$v = 20.48$ m/s.

Step4: Round the answer

Rounding 20.48 to the nearest tenth gives 20.5 m/s.

Answer:

20.5 m/s