QUESTION IMAGE
Question
question 10 of 10 what is the approximate area of the shaded sector in the circle shown below? a. 18.8 cm² b. 6.28 cm² c. 75.4 cm² d. 3.14 cm²
Step1: Determine sector fraction
$\frac{60^\circ}{360^\circ} = \frac{1}{6}$
Step2: Calculate circle area
$\pi r^2 = \pi (6)^2 = 36\pi \, \text{cm}^2$
Step3: Compute sector area
$\frac{1}{6} \times 36\pi = 6\pi \approx 6 \times 3.14 = 18.84 \, \text{cm}^2$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 18.8 cm²