QUESTION IMAGE
Question
question 21 of 25 which dog has the most kinetic energy? a. a dog of mass 13 kg running with speed 3 m/s b. a dog of mass 12 kg running with speed 4 m/s c. a dog of mass 14 kg running with speed 2 m/s d. a dog of mass 11 kg running with speed 5 m/s
Step1: Recall kinetic energy formula
The formula for kinetic energy is $KE=\frac{1}{2}mv^{2}$, where $m$ is mass and $v$ is speed.
Step2: Calculate KE for option A
$KE_A=\frac{1}{2}\times13\times3^{2}=\frac{1}{2}\times13\times9 = 58.5$ J
Step3: Calculate KE for option B
$KE_B=\frac{1}{2}\times12\times4^{2}=\frac{1}{2}\times12\times16=96$ J
Step4: Calculate KE for option C
$KE_C=\frac{1}{2}\times14\times2^{2}=\frac{1}{2}\times14\times4 = 28$ J
Step5: Calculate KE for option D
$KE_D=\frac{1}{2}\times11\times5^{2}=\frac{1}{2}\times11\times25 = 137.5$ J
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. A dog of mass 11 kg running with speed 5 m/s