Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 3 (1 point) a person is using a rope to lower a 8.0 - n bucket…

Question

question 3 (1 point) a person is using a rope to lower a 8.0 - n bucket into a well with a constant speed of 2.0 m/s. what is the magnitude of the force exerted by the rope on the bucket? a) 16 n b) 8.0 n c) 2.0 n d) 5.0 n e) 0.00 n

Explanation:

Step1: Analyze the motion state

The bucket is moving at a constant speed. According to Newton's first - law, the net force acting on it is zero, $\sum F = 0$.

Step2: Identify the forces

The two forces acting on the bucket are the gravitational force $F_g=8.0\ N$ (downward) and the tension force $T$ exerted by the rope (upward). Since $\sum F = T - F_g=0$, then $T = F_g$.

Answer:

B. 8.0 N