Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 2 the wavelength of a certain laser is 0.66 microns. 1 micron …

Question

question 2
the wavelength of a certain laser is 0.66 microns. 1 micron = 1×10⁻⁶ m. what is this wavelength in nanometers? (1 nm = 10⁻⁹ m). show your work for credit.

Explanation:

Step1: Convert microns to meters

Given 1 micron = $1\times10^{- 6}$m, so 0.66 microns = $0.66\times1\times10^{-6}$m=$6.6\times10^{-7}$m.

Step2: Convert meters to nanometers

Since 1 nm = $10^{-9}$m, let the wavelength in nanometers be $x$. Then $x=\frac{6.6\times10^{-7}}{10^{-9}}$. Using the rule of exponents $\frac{a^m}{a^n}=a^{m - n}$, we have $x = 6.6\times10^{-7-(-9)}=6.6\times10^{2}$nm = 660 nm.

Answer:

660 nm