QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. an airplane is traveling due east with a velocity of 7.5 x 10^2 kilometers/hour. there is a tailwind of 30 kilometers/hour. what is the value of the resultant velocity of the airplane? a. 7.8 x 10^2 kilometers/hour b. 7.2 x 10^2 kilometers/hour c. 7.6 x 10^2 kilometers/hour d. 3.0 x 10^2 kilometers/hour
Step1: Convert airplane velocity to standard form
$7.5 \times 10^2 = 750$ km/h
Step2: Add tailwind velocity
$750 + 30 = 780$ km/h
Step3: Convert result to scientific notation
$780 = 7.8 \times 10^2$ km/h
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 7.8 × 10² kilometers/hour