QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. if $v_x = 0.40$ meters/second and $v_y = 3.00$ meters/second, what is the value of $\theta$? a. $82^{circ}$ b. $2^{circ}$ c. $4^{circ}$ d. $8^{circ}$
Step1: Calculate ratio of components
$\frac{v_y}{v_x} = \frac{3.00}{0.40} = 7.5$
Step2: Find arctangent of ratio
$\theta = \arctan(7.5) \approx 82^\circ$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 82°