QUESTION IMAGE
Question
stefano accidentally dropped his sunglasses off the edge of a canyon as he was looking down. the height, h(t), in meters (as it relates to sea level), of the sunglasses after t seconds, is shown in the table.
height of sunglasses over time
| t | h(t) |
|---|---|
| 1 | 5.1 |
| 2 | -9.6 |
| 3 | -34.1 |
| 4 | -68.4 |
| 5 | -112.5 |
| 6 | -166.4 |
| 7 | -230.1 |
during its descent, the pair of sunglasses passed by a climber in the canyon 6 seconds after stefano dropped them. to the nearest meter, what is the difference in elevation between stefano and the climber?
166 meters
240 meters
230 meters
176 meters
Step1: Determine Stefano's height
When $t = 0$, the height of the sunglasses $h(0)=10$ meters. So Stefano's height relative to sea - level is 10 meters.
Step2: Determine the climber's height
When $t = 6$, the height of the sunglasses $h(6)=- 166.4$ meters. So the climber's height relative to sea - level is approximately - 166 meters (rounded to the nearest meter).
Step3: Calculate the height difference
The difference in elevation $\Delta h=10-(-166)=10 + 166=176$ meters.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
176 meters