QUESTION IMAGE
Question
if a trip from earth to moon (about 385,000 km) takes 2.5 days, what is the average speed for this trip? show your work for credit.
Step1: Recall speed formula
Speed $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time.
Step2: Identify values
$d = 385000$ km, $t=2.5$ days.
Step3: Calculate speed
$v=\frac{385000}{2.5}=154000$ km/day.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
154000 km/day