Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

an unknown liquid has a mass of 1250 milligrams and a volume of 50 mill…

Question

an unknown liquid has a mass of 1250 milligrams and a volume of 50 milliliters. what is the density of the liquid? 25 g/ml 40 g/ml 0.04 g/ml 0.025 g/ml

Explanation:

Step1: Recall density formula

The formula for density $
ho$ is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Convert mass to grams

Given $m = 1250$ milligrams. Since $1$ gram=$1000$ milligrams, then $m=\frac{1250}{1000}=1.25$ grams.

Step3: Calculate density

$V = 50$ milliliters. Substitute $m = 1.25$ grams and $V = 50$ mL into the density formula: $
ho=\frac{1.25}{50}=0.025$ g/mL.

Answer:

D. 0.025 g/mL