QUESTION IMAGE
Question
what is the kinetic energy of a toy truck with a mass of 0.75 kg and a velocity of 4 m/s? (formula: $ke=\frac{1}{2}mv^{2}$)
3 j
6 j
12 j
24 j
Step1: Identify values
$m = 0.75\ kg$, $v = 4\ m/s$
Step2: Substitute into formula
$KE=\frac{1}{2}mv^{2}=\frac{1}{2}\times0.75\times4^{2}$
Step3: Calculate
$\frac{1}{2}\times0.75\times16 = 6\ J$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
6 J (corresponding to the second option in the multiple - choice list)