QUESTION IMAGE
Question
- what is the mass of the block of iron illustrated below? hint: calculate the volume of the block first. next look up the density of the block in the table above. finally, flip the density formula to solve for mass. v = l x w x h 2 cm 10 cm 5 cm
Step1: Calculate volume
$V = L\times W\times H=10\times5\times2 = 100\ cm^{3}$
Step2: Assume density of iron
The density of iron is approximately $
ho = 7.87\ g/cm^{3}$ (a common - known value).
Step3: Solve for mass using density formula
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, so $m=
ho\times V$. Substituting the values, we get $m = 7.87\times100=787\ g$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$787\ g$