QUESTION IMAGE
Question
what is the total resistance of a two - wire circuit inside 1,500 of conduit, if the conductor resistance is 0.148ω per 1,000? 0.320ω 0.444ω 0.542ω 0.731ω
Step1: Calculate resistance for 1 wire
First, find the resistance of one - 1500' wire. Use proportion. Let $R$ be the resistance of a 1500' wire. We know that the resistance per 1000' is 0.148Ω. So, $R=\frac{1500}{1000}\times0.148 = 1.5\times0.148=0.222\Omega$.
Step2: Calculate total resistance for 2 - wire circuit
Since it's a two - wire circuit, the total resistance $R_{total}$ is the sum of the resistances of the two wires. Since the two wires have the same resistance, $R_{total}=2\times R$. Substitute $R = 0.222\Omega$ into the formula, we get $R_{total}=2\times0.222 = 0.444\Omega$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
0.444Ω