Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

11. what is the density of an object that has a mass of 4 grams and tak…

Question

  1. what is the density of an object that has a mass of 4 grams and takes ml? hint: density = mass/volume

a) 4 g/ml
b) 0.5 mg
c) 1 g/ml

  1. which of the following is the si unit for weight?

a) 2 g/ml

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Identify given values

$m = 4$ grams, assume volume $V = 1$ mL (since we want to find density per mL).

Step3: Calculate density

$
ho=\frac{4\text{ g}}{1\text{ mL}} = 4$ g/mL

Answer:

a) 4 g/mL