Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

17 use the graph to answer the following question. what is the average …

Question

17 use the graph to answer the following question. what is the average velocity of the object for the first 4.0 seconds of its motion by calculating the slope of this position - time graph? a -0.2 m/s b -5.0 m/s c 0.2 m/s d 5.0 m/s

Explanation:

Step1: Identify initial and final positions

Initial position ($x_1$) at $t_1 = 0\ s$ is $x_1=20\ m$, final position ($x_2$) at $t_2 = 4\ s$ is $x_2 = 0\ m$.

Step2: Use velocity - slope formula

The formula for average velocity $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}=\frac{x_2 - x_1}{t_2 - t_1}$. Substitute $x_1 = 20\ m$, $x_2=0\ m$, $t_1 = 0\ s$, $t_2 = 4\ s$ into the formula: $v=\frac{0 - 20}{4-0}=\frac{- 20}{4}=- 5\ m/s$.

Answer:

B. -5.0 m/s