QUESTION IMAGE
Question
an airplane flies at an altitude of 36,000 km and is traveling at a velocity of 300.0 km/h to the north, but the tailwind is 20.0 km/h. what is the airplanes final velocity? (remember that velocity is a vector.)
v_f=
320 km/h n
270 km/h n
330 km/h
270 km/h
Step1: Identificar las velocidades
La velocidad del avión es $v_{avión}=300.0\ km/h$ hacia el norte y la velocidad del viento de cola es $v_{viento}=20.0\ km/h$ hacia el norte.
Step2: Sumar las velocidades
Como son vectores en la misma dirección (hacia el norte), se suman directamente. $v_f = v_{avión}+v_{viento}$.
$v_f=300.0 + 20.0=320\ km/h$ hacia el norte.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
320 km/h N