QUESTION IMAGE
Question
the circular base of a cone has a radius of 5 centimeters. the height of the cone is 12 centimeters, and the slant height is 13 centimeters. what is the approximate surface area of the cone? use 3.14 for π and round to the nearest whole number. 267 cm² 283 cm² 456 cm² 487 cm²
Step1: Recall the surface - area formula for a cone
The surface area formula of a cone is $S=\pi r(r + l)$, where $r$ is the radius of the base and $l$ is the slant height.
Step2: Substitute the given values into the formula
Given $r = 5$ cm and $l=13$ cm, and $\pi = 3.14$. Then $S=3.14\times5\times(5 + 13)$.
Step3: First, calculate the sum inside the parentheses
$5+13 = 18$.
Step4: Then, multiply the numbers
$S=3.14\times5\times18=3.14\times90 = 282.6$ $cm^{2}$.
Step5: Round to the nearest whole number
Rounding $282.6$ to the nearest whole number gives $283$ $cm^{2}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$283$ $cm^{2}$