QUESTION IMAGE
Question
determine whether substance a and b will sink or float when placed in a bucket of water. a: sink float b: sink float (circle correct response) defend your answer using the m - v graph, and your outstanding understanding of density. refer to the table of densities at the right to answer the following questions. 5. sketch a graph of mass vs. volume for titanium, copper and mercury. 6. you made some cubes out of each metal in the table that each measures 2.00 cm on every side. (all except mercury - why cant you make a cube of mercury?) a. what is the volume of each cube in cm³? in ml? (show your thinking, work wisely) v = __ cm³ v = ml (show your work below) b. find the mass of these metal cubes: lead cube nickel cube zinc cube __
Step1: Calculate volume of cube
The volume formula for a cube is $V = s^3$, where $s = 2.00$ cm. So $V=(2.00\text{ cm})^3=8.00\text{ cm}^3$. Since $1\text{ cm}^3 = 1\text{ mL}$, the volume in mL is also $8.00$ mL.
Step2: Find mass of lead cube
The density of lead from the table is $
ho_{lead}=11.35\text{ g/mL}$. Using the formula $m=
ho V$, with $V = 8.00\text{ mL}$, we have $m_{lead}=
ho_{lead}V=11.35\text{ g/mL}\times8.00\text{ mL}=90.8\text{ g}$.
Step3: Find mass of nickel cube
The density of nickel is $
ho_{nickel}=8.90\text{ g/mL}$. Using $m=
ho V$ with $V = 8.00\text{ mL}$, we get $m_{nickel}=
ho_{nickel}V=8.90\text{ g/mL}\times8.00\text{ mL}=71.2\text{ g}$.
Step4: Find mass of zinc cube
The density of zinc is $
ho_{zinc}=7.13\text{ g/mL}$. Using $m =
ho V$ with $V=8.00\text{ mL}$, we obtain $m_{zinc}=
ho_{zinc}V=7.13\text{ g/mL}\times8.00\text{ mL}=57.04\text{ g}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. $V = 8.00\text{ cm}^3$, $V = 8.00\text{ mL}$
b. lead cube: $90.8\text{ g}$
nickel cube: $71.2\text{ g}$
zinc cube: $57.04\text{ g}$