QUESTION IMAGE
Question
graph velocity b (v_b) vs time a to b (t_ab) on the back side of this paper. make a graph of velocity versus time. velocity should be on the vertical axis (v). time should be on the horizontal axis (t_ab). analyze: describe the line or mathematics: show the calculations for one set of data above. v_a = \frac{1.9 cm}{t_a}, v_b = \frac{1.9 cm}{t_b}, a_{ab}=\frac{v_b - v_a}{t_{ab}}
Step1: Identify variables
We have velocities $v_A=\frac{1.9\ cm}{t_A}$ and $v_B = \frac{1.9\ cm}{t_B}$, and acceleration $a=\frac{v_B - v_A}{t_{AB}}$. But we need to assume some values for time to calculate. Let's assume $t_A = 1\ s$ and $t_B= 0.5\ s$.
Step2: Calculate velocities
$v_A=\frac{1.9\ cm}{1\ s}=1.9\ cm/s$ and $v_B=\frac{1.9\ cm}{0.5\ s} = 3.8\ cm/s$.
Step3: Calculate acceleration
$t_{AB}=t_B - t_A=0.5 - 1=- 0.5\ s$ (assuming $A$ occurs before $B$). Then $a=\frac{v_B - v_A}{t_{AB}}=\frac{3.8 - 1.9}{-0.5}=\frac{1.9}{- 0.5}=-3.8\ cm/s^{2}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
If we assume $t_A = 1\ s$ and $t_B = 0.5\ s$, then $v_A = 1.9\ cm/s$, $v_B=3.8\ cm/s$ and $a=-3.8\ cm/s^{2}$