QUESTION IMAGE
Question
- karens monthly income is $2379.00 and her monthly expenses are as follows.
expenses
rent $775.00
utilities $175.00
car payment $342.00
car insurance $123.00
renters insurance $42.00
groceries $225.00
gas $90.00
entertainment $75.00
miscellaneous $50.00
in january, karen starts saving for a trip in july that will cost her $3000.00. will she have enough saved by the beginning of july? how much more/less will she have in savings?
Step1: Calculate total monthly expenses
$775 + 175+342 + 123+42+225+90+75+50=\$1997$
Step2: Calculate monthly savings
$2379 - 1997=\$382$
Step3: Calculate total savings from January - June
There are 6 months from January to June. So, $382\times6 = \$2292$
Step4: Compare with trip cost and find difference
The trip costs $3000$. Since $2292<3000$, she doesn't have enough. The difference is $3000 - 2292=\$708$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
No, she will have $708$ less in savings.