QUESTION IMAGE
Question
practice a
- how long was the rock in the air?
- what was the rocks velocity when it hit the ground
given: hinahanap:
a = -9.8 m/s² t =?
vi = 0 m/s vf =?
d = 120 m
Step1: Use the displacement - time formula
We use the formula $d = v_i t+\frac{1}{2}at^{2}$. Since $v_i = 0\ m/s$, the formula simplifies to $d=\frac{1}{2}at^{2}$.
$120=\frac{1}{2}\times9.8\times t^{2}$ (taking magnitude of $a = 9.8\ m/s^{2}$ as we are dealing with magnitudes for now).
Step2: Solve for time $t$
First, rewrite the equation as $t^{2}=\frac{2\times120}{9.8}$.
$t^{2}=\frac{240}{9.8}\approx24.49$.
Then $t=\sqrt{24.49}\approx 4.95\ s$.
Step3: Use the velocity - time formula
To find the final velocity $v_f$, we use the formula $v_f=v_i + at$.
Since $v_i = 0\ m/s$ and $a=- 9.8\ m/s^{2}$ and $t = 4.95\ s$.
$v_f=0+( - 9.8)\times4.95=-48.51\ m/s$. The negative sign indicates the direction is downwards.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- The rock was in the air for approximately $4.95\ s$.
- The rock's velocity when it hit the ground was approximately $- 48.51\ m/s$.