QUESTION IMAGE
Question
the projectile motion of an object can be modeled using (h(t)=\frac{1}{2}gt^{2}+v_{0}t + h_{0}), where (g) is the acceleration due to gravity, (t) is the time since launch, (h(t)) is the height of the projectile after time (t), (v_{0}) is the initial velocity, and (h_{0}) is the initial height. the acceleration due to gravity is (- 9.8 m/s^{2}). an object is launched at an initial velocity of 20 meters per second and an initial height of 60 meters. which solution can be simplified to determine when the object will hit the ground? (t=\frac{-20pmsqrt{(20)^{2}-4(4.9)(60)}}{2(4.9)}) (t=\frac{-60pmsqrt{(60)^{2}-4(-4.9)(20)}}{2(-4.9)}) (t=\frac{-20pmsqrt{(20)^{2}-4(-4.9)(60)}}{2(-4.9)}) (t=\frac{-20pmsqrt{(20)^{2}-4(-4.9)(-60)}}{2(-4.9)})
Step1: Set height to 0
When the object hits the ground, $h(t)=0$. So we have the equation $0 =-\frac{1}{2}gt^{2}+v_{0}t + h_{0}$. Given $g = 9.8\ m/s^{2}$, $v_{0}=20\ m/s$, and $h_{0}=60\ m$, the equation becomes $0=-4.9t^{2}+20t + 60$.
Step2: Use quadratic - formula
The quadratic formula for $ax^{2}+bx + c = 0$ is $x=\frac{-b\pm\sqrt{b^{2}-4ac}}{2a}$. For $-4.9t^{2}+20t + 60 = 0$, where $a=-4.9$, $b = 20$, and $c = 60$, we substitute these values into the quadratic formula: $t=\frac{-20\pm\sqrt{(20)^{2}-4(-4.9)(60)}}{2(-4.9)}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$t=\frac{-20\pm\sqrt{(20)^{2}-4(-4.9)(60)}}{2(-4.9)}$