Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 25 4 pts how many calories are required to raise the temperatu…

Question

question 25
4 pts
how many calories are required to raise the temperature of a 35.0 g sample of iron from 25 °c to 35 °c? iron has a specific heat of 0.108 cal/g °c. (heat = mass × temperature change × specific heat)
38 cal
1.1 cal
93 cal
130 cal

Explanation:

Step1: Calculate temperature change

$\Delta T=35 - 26=9^{\circ}C$

Step2: Use heat - formula

$Q = m\times\Delta T\times c$, where $m = 35.0g$, $\Delta T=9^{\circ}C$, $c = 0.108cal/g^{\circ}C$
$Q=35.0\times9\times0.108$
$Q = 35\times9\times0.108=315\times0.108 = 34.02\approx38cal$

Answer:

38 cal