QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. a helicopter hovers 200.0 meters over the ground and releases a relief packet. how much time does it take for the food packet to reach the ground? a. 3.7 seconds b. 4.4 seconds c. 6.0 seconds d. 6.4 seconds
Step1: Use free fall equation
$s = \frac{1}{2}gt^2$ (u=0, initial velocity)
Step2: Solve for t
$t = \sqrt{\frac{2s}{g}}$
Step3: Substitute values
$s=200.0m, g=9.8m/s^2$ → $t=\sqrt{\frac{2×200}{9.8}}≈\sqrt{40.816}≈6.4s$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 6.4 seconds