Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a skydiver is jumping from an airplane traveling at 10.0 m/s. the plane…

Question

a skydiver is jumping from an airplane traveling at 10.0 m/s. the plane is 3520 m above the earth. the sky diver pulls his cord at 1760 m above the earth. neglecting air resistance, how far does the skydiver travel horizontally before pulling the cord?
x =
190 m
3590 m
134 m

Explanation:

Step1: Calcular la distancia vertical recorrida

La distancia vertical $y$ recorrida es $y = 3520 - 1760= 1760$ m.

Step2: Usar la ecuación de movimiento vertical

La ecuación para el movimiento vertical en caída libre $y = v_{0y}t+\frac{1}{2}gt^{2}$, donde $v_{0y} = 0$ (salida horizontal), entonces $y=\frac{1}{2}gt^{2}$. Despejando $t$: $t=\sqrt{\frac{2y}{g}}$. Sustituyendo $y = 1760$ m y $g = 9.8$ m/s², tenemos $t=\sqrt{\frac{2\times1760}{9.8}}\approx\sqrt{359.18}\approx18.95$ s.

Step3: Calcular la distancia horizontal

En movimiento horizontal sin aceleración ($a_x = 0$), la velocidad horizontal $v_x$ es constante y $x = v_x t$. Dado que $v_x=10.0$ m/s y $t\approx18.95$ s, entonces $x = 10\times18.95 = 189.5\approx190$ m.

Answer:

190 m