Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the potential energy of a 25 kg bicycle resting at the top of a…

Question

what is the potential energy of a 25 kg bicycle resting at the top of a hill 3 m high? (formula: $pe = mgh$)
75 j
735 j
245 j
37.8 j

Explanation:

Step1: Identify values

$m = 25\ kg$, $g= 9.8\ m/s^{2}$, $h = 3\ m$

Step2: Substitute into formula

$PE=mgh=25\times9.8\times3$

Step3: Calculate

$25\times9.8\times3 = 735\ J$

Answer:

735 J