QUESTION IMAGE
Question
(where is is labeled \t\) f₁ 2.00 kg t 1.00 kg 9.8 n 0.31 n 1 n 29.4 n clear all
Step1: Analyze forces on 1.00 - kg mass
The force of gravity on the 1.00 - kg mass is given by $F = mg$, where $m = 1.00\ kg$ and $g=9.8\ m/s^{2}$.
$F = 1.00\times9.8=9.8\ N$. In the vertical - direction, for the 1.00 - kg mass at rest (assuming the system is in equilibrium or at constant velocity), the tension $T$ in the string is equal to the force of gravity acting on it. According to Newton's second law $F_{net}=ma$, and when $a = 0$, $T - mg=0$, so $T=mg$.
Step2: Calculate tension value
Substitute $m = 1.00\ kg$ and $g = 9.8\ m/s^{2}$ into the formula $T=mg$.
$T=1.00\times9.8 = 9.8\ N$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$9.8\ N$