QUESTION IMAGE
Question
word problems
- a block of aluminum occupies a volume of 15.0ml and weighs 40.5g. what is its density?
- mercury metal is poured into a graduated cylinder that holds exactly 22.5ml. the mercury used to fill the cylinder weighs 306.0g. from this information, calculate the density of mercury.
- what is the weight of the ethanol that exactly fills a 200.0ml container? the density of ethanol is 0.789g/ml.
- a rectangular block of copper metal weighs 1896g. the dimensions of the block are 8.4cm by 5.5cm by 4.6cm. from this data, what is the density of copper? (hint: find the volume of a block first)
- what volume of silver metal will weigh exactly 2500.0g. the density of silver is 10.5g/cm³.
- find the mass of 250.0ml of benzene. the density of benzene is 0.8765g/ml.
- a block of lead has dimensions of 4.5cm by 5.2cm by 6.0cm. the block weighs 1587g. from this information, calculate the density of lead.
- 28.5g of iron shot is added to a graduated cylinder containing 45.50ml of water. the water level rises to the 49.10ml mark. from this information, calculate the density of iron.
Response
1.
Step1: Recall density formula
Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume. Given $m = 40.5g$ and $V=15.0mL$.
Step2: Calculate density
$
ho=\frac{40.5g}{15.0mL}=2.7g/mL$
Step1: Identify mass and volume
$m = 306.0g$ and $V = 22.5mL$
Step2: Use density formula
$
ho=\frac{m}{V}=\frac{306.0g}{22.5mL}=13.6g/mL$
Step1: Recall density - mass - volume relation
We know $
ho = 0.789g/mL$ and $V=200.0mL$. Using $m=
ho V$.
Step2: Calculate mass
$m=(0.789g/mL)\times200.0mL = 157.8g$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$2.7g/mL$