QUESTION IMAGE
Question
- a car has a mileage rating of 38 mi per gallon of gasoline. how many miles can the car travel on 76.5 l of gasoline?
Step1: Convert liters to gallons
We know that 1 gallon = 3.78541 L. So, the number of gallons in 76.5 L is $n=\frac{76.5}{3.78541}$.
$n=\frac{76.5}{3.78541}\approx20.21$ gallons.
Step2: Calculate the number of miles
The car travels 38 miles per gallon. So, the number of miles $d$ it can travel on 20.21 gallons is $d = 38\times n$.
$d=38\times20.21 = 767.98\approx768$ miles.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
768 miles