Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

2. a 250 - ml flask and stopper have a mass of 110.525 g. a 50.0 - ml s…

Question

  1. a 250 - ml flask and stopper have a mass of 110.525 g. a 50.0 - ml sample of gasoline is pipetted into the flask, giving a total mass of 146.770 g. find the density of the gasoline.

Explanation:

Step1: Calculate mass of gasoline

Mass of gasoline = Total mass - Mass of flask and stopper. So, $m = 146.770 - 110.525=36.245$ g.

Step2: Recall density formula

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume. Here, $V = 50.0$ mL and $m = 36.245$ g.

Step3: Calculate density

$
ho=\frac{36.245}{50.0}=0.7249$ g/mL.

Answer:

$0.7249$ g/mL