QUESTION IMAGE
Question
- an accountant bought a new desk and chair for his office on black friday. he got the chair for 60% off its original price of $25. if sales tax is 10%, how much did he pay for the chair?
Step1: Calculate discount amount
$\text{Discount} = 60\% \times \$25 = 0.60 \times 25 = \$15$
Step2: Find pre-tax chair price
$\text{Pre-tax price} = \$25 - \$15 = \$10$
Step3: Calculate sales tax amount
$\text{Sales tax} = 10\% \times \$10 = 0.10 \times 10 = \$1$
Step4: Find total paid amount
$\text{Total paid} = \$10 + \$1 = \$11$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$\$11$