QUESTION IMAGE
Question
- a baseball pitcher threw a ball at 132ft/s. the home base is 60 feet and 6 inches from the pitching mound. how long does it take the ball to go from the pitcher to the batter? (.45sec)
- a bullet is fired at 2,600 ft/s at a deer 300 yards away. how many seconds does the bullet take to get to the deer? (.34 sec)
- a hunter was measuring the speed of the bullets leaving their gun. they had two laser gates set up 1m apart and the bullet took 0.0018 seconds to go through both gates. what is the speed of the bullet in m/s? (555 m/s)
- a car accelerated from rest at 4m/s². what is the speed of the car after 4 seconds? (16m/s)
- a ball is dropped from a height of 80m. the acceleration due to gravity is 9.8m/s². how long does it take the ball to hit the ground? (4 sec)
- what will the final velocity of the ball be in the previous question? (39.5 m/s)
6.
Step1: Convert distance to feet
6 inches = 0.5 feet, so distance $d = 60.5$ feet. Speed $v=132$ ft/s.
Step2: Use time - speed - distance formula
The formula is $t=\frac{d}{v}$. Substitute $d = 60.5$ and $v = 132$ into the formula: $t=\frac{60.5}{132}\approx0.45$ s.
Step1: Convert yards to feet
Since 1 yard = 3 feet, 300 yards = $300\times3=900$ feet. Speed $v = 2600$ ft/s.
Step2: Use time - speed - distance formula
The formula is $t=\frac{d}{v}$. Substitute $d = 900$ and $v = 2600$ into the formula: $t=\frac{900}{2600}\approx0.34$ s.
Step1: Identify distance and time
Distance $d = 1$ m and time $t=0.0018$ s.
Step2: Use speed formula
The speed formula is $v=\frac{d}{t}$. Substitute $d = 1$ and $t = 0.0018$ into the formula: $v=\frac{1}{0.0018}\approx555$ m/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
0.45 s