QUESTION IMAGE
Question
8.) the growth of a fetus more than 12 weeks old can be approximated by the formula ( l = 1.53t - 6.7 ), where ( l ) is the length (in centimeters) and ( t ) is the age (in weeks). prenatal length can be determined by ultrasound. approximate the length of a fetus whose length is 28 cm.
Step1: Substitute given length into formula
We are given the formula $L = 1.53t-6.7$ and $L = 28$. So we set up the equation $28=1.53t - 6.7$.
Step2: Isolate the term with $t$
Add 6.7 to both sides of the equation: $28 + 6.7=1.53t-6.7 + 6.7$, which simplifies to $34.7 = 1.53t$.
Step3: Solve for $t$
Divide both sides by 1.53: $t=\frac{34.7}{1.53}\approx22.7$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The age of the fetus is approximately 22.7 weeks.