QUESTION IMAGE
Question
a planet takes 8 years to orbit the sun. according to keplers third law, what is the approximate average distance of this planet from the sun?
a 16 astronomical units (au)
b 8 astronomical units (au)
c 4 astronomical units (au)
d 2 astronomical units (au)
Step1: Recall Kepler's Third Law
$T^{2}=a^{3}$, where $T$ is the orbital - period in years and $a$ is the semi - major axis (average distance) in astronomical units (AU).
Step2: Substitute the given value of $T$
Given $T = 8$ years. Substitute $T$ into the formula: $(8)^{2}=a^{3}$. So, $64=a^{3}$.
Step3: Solve for $a$
Take the cube - root of both sides. $\sqrt[3]{64}=a$. Since $4\times4\times4 = 64$, $a = 4$ AU.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 4 astronomical units (AU)