Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 23 (problem reference 2 - 1) a tennis ball is shot vertically …

Question

question 23 (problem reference 2 - 1) a tennis ball is shot vertically upward with an initial speed of 20.0 m/s. air resistance is negligible. how high, above its launch point, does the ball rise? 40.8 m 72.4 m 20.4 m 98.0 m 10.2 m

Explanation:

Step1: Identify the relevant kinematic - equation

We use the equation $v^{2}=v_{0}^{2}-2gh$. At the maximum - height, the final velocity $v = 0$. The initial velocity $v_{0}=20.0\ m/s$ and the acceleration due to gravity $g = 9.8\ m/s^{2}$.

Step2: Rearrange the equation to solve for $h$

Starting from $v^{2}=v_{0}^{2}-2gh$, when $v = 0$, we can rewrite it as $h=\frac{v_{0}^{2}}{2g}$.

Step3: Substitute the values

Substitute $v_{0}=20.0\ m/s$ and $g = 9.8\ m/s^{2}$ into the formula $h=\frac{v_{0}^{2}}{2g}=\frac{(20.0)^{2}}{2\times9.8}=\frac{400}{19.6}\approx20.4\ m$.

Answer:

C. 20.4 m