Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 3 (worth 4 points) a large emerald with a mass of 812.04 grams…

Question

question 3 (worth 4 points) a large emerald with a mass of 812.04 grams was recently discovered in a mine. if the density of the emerald is 2.76 grams/cm³, what is the volume? round to the nearest hundredth when necessary. and only enter numerical values, which can include a decimal point. answer for blank 1:

Explanation:

Step1: Recall density - volume - mass formula

The formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We need to solve for $V$, so $V = \frac{m}{
ho}$.

Step2: Substitute given values

Given $m = 812.04$ grams and $
ho=2.76\frac{g}{cm^{3}}$. Then $V=\frac{812.04}{2.76}$.

Step3: Calculate the volume

$V=\frac{812.04}{2.76}=294.22$ $cm^{3}$

Answer:

294.22