QUESTION IMAGE
Question
sample mass volume
1 8 g 2 ml
2 5 g 5 ml
3 4 g 2 ml
4 15 g 3 ml
- which sample has a density of 2 g/ml?
sample mass volume
1 25 g 15 ml
2 21.25 g 5 ml
3 75 g 7 ml
4 102 g 24 ml
- which 2 samples have a density of 4.25 g/ml?
use the data below to calculate the density of each unknown substance. then use the density chart above to determine the identity of each substance.
substance density (g/cm³)
salt 2.17
gold 19.32
quartz 2.65
silver 10.49
aluminum 2.7
nickel 8.9
sugar 1.59
iron 7.87
mass (g) volume (cm³) density (g/cm³) substance
22.785 10.5 2.17 salt
5.83 2.2
378 36.05
25.5 16
7.083 0.9
61.83 3.2
Step1: Calculate density for Q4 samples
Sample1: $\frac{8}{2}=4$ g/mL; Sample2: $\frac{5}{5}=1$ g/mL; Sample3: $\frac{4}{2}=2$ g/mL; Sample4: $\frac{15}{3}=5$ g/mL
Step2: Identify sample with 2 g/mL
Sample3 has density 2 g/mL
Step3: Calculate density for Q5 samples
Sample1: $\frac{25}{15}\approx1.67$ g/mL; Sample2: $\frac{21.25}{5}=4.25$ g/mL; Sample3: $\frac{75}{7}\approx10.71$ g/mL; Sample4: $\frac{102}{24}=4.25$ g/mL
Step4: Identify two samples with 4.25 g/mL
Samples2 and 4 have density 4.25 g/mL
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
Sample 3
Sample 2 and Sample 4