Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

select the correct answer. a person has an unknown element with a volum…

Question

select the correct answer. a person has an unknown element with a volume of 16 cubic inches and a weight of 4.13 pounds. using the table, what is the element? silver iron zinc titanium density 0.379 0.284 0.258 0.161 lb/in³ a. silver b. titanium c. zinc d. iron

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Calculate density of unknown element

Given $m = 4.13$ lb and $V=16$ in³, then $
ho=\frac{4.13}{16}= 0.258125\ \text{lb/in}^3$.

Step3: Match with table

Comparing with the values in the table, the density of the unknown - element is closest to the density of zinc (0.258 lb/in³).

Answer:

C. Zinc