Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

2) suppose your car was mired deeply in the mud and you wanted to use t…

Question

  1. suppose your car was mired deeply in the mud and you wanted to use the method illustrated in your text college physics>chapter 4>section 4.3>figure 4.36 to pull it out.

a) what force would you have to exert perpendicular to the center of the rope to produce a force of 12,000 n on the car if the angle is 2.00°? in this part, explicitly show how you follow the steps in the problem - solving strategy for newtons laws of motion.
b) real ropes stretch under such forces. what force would be exerted on the car if the angle increases to 7.00° and you still apply the force found in part (a) to its center?

Explanation:

Step1: Analyze the force - component relationship

Let the force applied be \(F\) and the force on the car be \(F_{car}\). If the two - rope system is symmetric, and the angle between the ropes and the direction of the pull on the car is \(\theta\), the component of the force along the direction of pulling the car is given by \(F_{car}=2F\cos\theta\).

Step2: Solve for \(F\) in part (a)

We know \(F_{car} = 12000\ N\) and \(\theta = 2.00^{\circ}\). From \(F_{car}=2F\cos\theta\), we can solve for \(F\). Rearranging the formula gives \(F=\frac{F_{car}}{2\cos\theta}\). Substituting the values, \(\cos\theta=\cos(2.00^{\circ})\approx0.9994\), and \(F_{car} = 12000\ N\). So \(F=\frac{12000}{2\times0.9994}\approx6004\ N\).

Step3: Solve for \(F_{car}\) in part (b)

We use the same formula \(F_{car}=2F\cos\theta\). We know \(F = 6004\ N\) (from part (a)) and \(\theta = 7.00^{\circ}\), \(\cos\theta=\cos(7.00^{\circ})\approx0.9925\). Then \(F_{car}=2\times6004\times0.9925= 2\times6004\times0.9925 = 11940\ N\)

Answer:

a) The force you have to exert is approximately \(6004\ N\).
b) The force exerted on the car is approximately \(11940\ N\).