QUESTION IMAGE
Question
the tank shown below has a volume of 0.45 m³. if the volumetric flowrate from the faucet is equal to 198.7 cm³/sec, how long (in minutes) will it take to fill the tank completely? the tank is empty at the start (time = 0). report your answer to two decimal places.
Step1: Convert volume units
First, convert the volume of the tank from $m^{3}$ to $cm^{3}$. Since $1m^{3}=10^{6}cm^{3}$, the volume of the tank $V = 0.45m^{3}=0.45\times10^{6}cm^{3}=450000cm^{3}$.
Step2: Use the flow - rate formula
The flow - rate formula is $Q=\frac{V}{t}$, where $Q$ is the volumetric flow - rate, $V$ is the volume, and $t$ is the time. We want to find $t$, so $t=\frac{V}{Q}$. Given $Q = 198.7cm^{3}/s$, then $t=\frac{450000cm^{3}}{198.7cm^{3}/s}\approx2264.73s$.
Step3: Convert time units
Convert the time from seconds to minutes. Since $1$ minute $ = 60$ seconds, then $t=\frac{2264.73s}{60s/min}\approx37.75min$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$37.75$